Uluslararası Gelişim

Bu sayfada kişisel ve akademik gelişiminiz için değerlendirebileceğiniz uluslararası bağlantıları, organizasyonları ve etkinlikleri inceleyebilirsiniz. 


FULBRIGHT 

Fulbright Programı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli burs programıdır. Bu program sayesinde Amerikalı öğrenciler ve sanatçılar dünyanın her yerindeki eşsiz kaynaklardan faydalanabilmekte, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrenci, öğretmen ve akademisyenler de Amerika’da eğitim alabilmektedirler. Fulbright Programı, ülkelerin giderek birbirine daha da bağımlı hale geldiği bir dünyada kişilere, kendilerini uluslararası alanda geliştirme fırsatını sunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.fulbright.org.tr/
https://us.fulbrightonline.org/?  https://us.fulbrightonline.org/ 

 

COST (European Cooperation in Science and Technology) is a funding organisation for research and innovation networks.

Our Actions help connect research initiatives across Europe and beyond and enable researchers and innovators to grow their ideas in any science and technology field by sharing them with their peers. COST Actions are bottom-up networks with a duration of four years that boost research, innovation and careers.

 • Open and Inclusive
 • Multi and interdisciplinary
 • Pan-European
 • Career enhancing
 • 45,000 researches and innovators involved
 • 240 running Actions
https://www.cost.eu/
 


HÜKÜMETİ BURSLARI
 
 • Hırvatistan : Kültürel anlaşmalar kapsamında Hırvatistan Hükümetince, Hükümetimiz emrine 2021-2022 akademik yılı için toplamda iki adet 8 ay süreli doktora sonrası çalışmalar ya da doktora araştırma bursu tahsis edilmiştir.Burs başvuru koşulları ve genel şartlar http://abdigm.meb.gov.tr/www/2021-2022-hukmet-burslari/icerik/1490” adresinde yer almakta olup başvurular 10 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecektir.Ayrıca yabancı ülkeler, kurum ve kuruluşlarca tahsis edilen özel burslara yönelik güncel bilgilere “abdigm.meb.gov.tr//www/yabanci-hukumet-ozel-burslari/içerik/78” adresinden erişim sağlanabilmektedir.
 
 • Avusturya:  Yurt dışından öğrenci, mezun ve bilim insanları için Avusturya bursları 2022/23
  Avusturya Federal Eğitim Bakanlığı 2022/23 üniversite yılı için yurt dışından öğrencilere, mezunlara ve bilim insanlarına yine burs imkanı sağlıyor. www.grants.at web sitesinde (Almanca ve Ingilizce olarak) bulunan veri tabanından bakanlığın burs ilanına ve başka kurumların burs programlarına dair bilgiye ulaşabilirsiniz.
  Österreichische Stipendien für ausländische Studierende, Graduierte und Wissenschafter*innen 2022/2023
  Das Österreichische Bundesministerium für Bildung, Wissenschaft und Forschung stellt wieder Stipendien für ausländische Studierende, Graduierte und Wissenschafter*innen für das Studienjahr 2022/23 zur Verfügung. Die Datenbank auf www.grants.at (Deutsch und Englisch) enthält neben den Stipendien des Bundesministeriums für Bildung, Wissenschaft und Forschung auch Informationen über Stipendienprogramme anderer Institutionen.